تبلیغات
«كشكول نامه» - مثلث حیات-زلزله
 
«كشكول نامه»
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد سوری
نویسندگان
پیوندهای روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

متن زیر توسط اداره كل تاسیسات برقی مدیریت انرژی ترجمه و جهت بهره برداری به شرح ذیل ارائه می گردد:

 انتظار میرود كه این متن بتواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد

http://3.bp.blogspot.com/_4MUf6T4VzPw/SsTUvB209lI/AAAAAAAAMDE/x56ObqKLZIg/s320/triangle-life-papercraft.jpg

 نام من Doug Copp و رئیس گروه نجات و مدیر تیم آمریكائی نجات بین المللی ARTI) American Rescue Team International) هستم. این تیم از مجربترین گروههای نجات میباشد. نوشتههای متن زیر میتواند جان افراد زیادی را در هنگام وقوع زلزله از مرگ نجات دهد. من به درون 875 ساختمان فرو ریخته ناشی از زلزله خزیدم و با گروه‌های نجات 60 كشور كار كرده و در تعداد زیادی از كشورهای جهان گروه‌های نجات را سازماندهی نمودم و عضو گروه نجات خیلی از این كشورها هستم . همچنین به مدت دو سال به عنوان كارشناس سازمان ملل در زمینه تخفیف فاجعه (UNX051-UNIENET) بودم و از سال 1985 به بعد در صحنه بلایای طبیعی عمده جهان بجز مواردی كه فاجعه آنی بوده، شركت داشتم.

در سال 1996 ما یك فیلم مستند ساختیم كه صحت متدولوژی ارائه شده توسط بنده را تایید می‌كرد. دولت مركزی تركیه و مقامات محلی و دانشگاه شهر استانبول در تهیه و فیلم‌برداری از این آزمایش علمی و عملی با تیم ARTI همكاری داشتند. ما یك مدرسه و یك خانه را با 20 مانكن در داخل آن فرو ریختیم، 10 مانكن را بصورت (Duck And Cover) (خمیده و پنهان شده) و 10 مانكن دیگر را به روش ابداعی خودم تحت نام ((Triangle Of Life (مثلث حیات) استفاده كردیم. پس از فرو ریختن ناشی از زلزله مصنوعی، ما به درون آوارها خزیدیم و وارد ساختمان‌ها شدیم تا نتایج آزمایش را فیلم‌برداری و مستند كنیم در این فیلم كه فنون زنده ماندن خود را تحت نظارت مستقیم و شرایط علمی مرتبط با ریزش آوار تمرین نمودیم به روشنی نشان می‌داد آنهائی را كه از روش (Duck And Cover) ( خمیده و پنهان شده ) استفاده كردند، شانس زنده ماندن آنها صفر درصد و برای آنهائی كه از روش ما (مثلث حیات) استفاده كردند، 100 درصد بود. این فیلم در تركیه و كشورهای اروپائی توسط میلیون‌ها تماشاچی دیده شد و در ایالات متحده و كانادا و آمریكای لاتین هم از طریق تلویزیون به نمایش گذاشته شد.

a

 اولین ساختمانی كه بداخل آن خزیدم ، مدرسه‌ای در شهر مكزیكوسیتی و در جریان زلزله سال 1985 بود همه بچه‌ها در زیر میزهایشان بودند و همگی تا ضخامت استخوان‌هایشان در هم كوبیده شده بودند. آنها می‌توانستند زنده بمانند اگر در كنار میزهایشان و در راهروی بین میزها دراز می‌كشیدند. كاری كه انجام داده بودند غیرمعقول و غیرضروری بود و در تعجب بودم كه چرا آنها در راهروها نبودند. من آن موقع نمی‌دانستم كه به آنها گفته شده‌بود كه خود را زیر چیزی پنهان سازند.

به‌سادگی می‌توان دریافت، هنگامی‌كه ساختمان‌ها تخریب می‌شوند وزن سقف كه بر روی اشیاء و مبلمان فرود می‌آید، آنها را درهم می‌كوبد و فضای خالی‌ای را در كنار آنها ایجاد می‌نماید این فضا همان چیزی است كه من به آن مثلث حیات (Triangle Of Life) می‌گویم هر اندازه اشیاء بزرگتر و محكم‌تر باشند كمتر فشرده می‌شوند و هر اندازه كمتر فشرده شوند فضای خالی كه احتمال زنده ماندن افرادی را كه به آن پناه می‌برند بیشتر می‌شود. یك بار دیگر می‌توانید ساختمان فرو ریخته را در تلویزیون نگاه كنید مثلث‌هایی را كه شكل گرفته‌اند را شمارش كنید. آنها در اكثر نقاط وجود دارند و از معمول‌ترین اشكالی هستندكه در داخل آوارها به راحتی می‌توانید مشاهده نمایید.

من كاركنان سازمان آتش‌نشانی شهر (Trujillo) تروجیلو (با جمعیتی 750،000 نفری) را برای چگونه زنده ماندن و محافظت و نجات خانواده‌هایشان در هنگام وقوع زلزله آموزش دادم. رئیس آتش‌نشانی شهر(Trujillo تروجیلو) كه خود استاد دانشگاه این شهر هم می‌باشد همواره مرا همراهی می‌كرد و خود گواه حوادث اتفاق افتاده بود. مطلب ذیل گفته او می‌باشد.

"نام من روبرتو روزالس است هنگامیكه 11 ساله بودم در اثر بروز زلزله سال 1972 كه بیش از 70،000 نفر تلفات داشته است، در داخل ساختمان فروریخته بدام افتادم و آنچه باعث نجاتم گردید مثلث حیاتی بود كه در كنار موتورسیكلت برادرم بوجود آمده بود. كلیه دوستانم كه در زیر میز یا تخت رفته بودند در زیر آنها له شده و جانشان را از دست داده بودند. من مثال زنده‌ای از (Triangle Of Life) مثلث حیات هستم و دوستانم مثالی از (Duck And Cover) (خمیده و پنهان شده) كه همگی جانشان را از دست دادند."

نكات و توصیه های مهم آقای Doug Copp

1-در هنگام بروز زلزله و فرو ریختن ساختمان هر كسی كه از روش (Duck And Cover) (خمیده و پنهان شده) استفاده كند بدون استثناء و همواره محكوم به مرگ است. افرادی كه زیر اشیائی نظیر میزها و اتومبیل‌ها می‌روند در همانجا له می‌شوند.

2-سگ‌ها و گربه‌ها و بچه‌ها همگی آنها اغلب بصورت طبیعی در وضعیت جنینی كه در رحم قرار دارند، خم می‌شوند و شما هم باید همین طور عمل كنید. این غریزه طبیعی ایمنی و اصل بقاء است. شما می‌توانید با همین شیوه در فضای خالی كوچكتری زنده بمانید. پس در زمان بروز زلزله سریع خود را كنار اشیاء بزرگ، مانند كاناپه بزرگ و یا اجسام محكمی كه در مقابل ضربه كمتر فشرده می‌شوند و فضای خالی در مجاور خود باقی می‌گذارند، قرار دهید.

3-ساختمان‌های چوبی از ایمن‌ترین نوع ساختمان‌ها محسوب می‌شوند كه می‌توانید در هنگام وقوع زلزله در داخل آنها باشید، دلیل آن ساده است زیرا چوب قابل انعطاف بوده و با نیروی زلزله به راحتی حركت می‌كند. اگر ساختمان چوبی فرو ریزد فضاهای خالی بزرگی ایجاد می‌شود. همچنین ساختمان‌های چوبی دارای وزن متمركز شده و خردكنندگی كمتری هستند. ساختمان‌های آجری می‌توانند در حد قطعات آجر متلاشی شوند و آجرها منجر به بروز صدمات زیادی می‌شوند البته اجساد له شده ناشی از فرو ریختن آنها از صدمات حاصل از فرو ریختن قطعات بتنی بزرگ، كمتر می‌باشد.

4-اگر زلزله درهنگام شب و زمانی كه شما در رختخواب خود هستید اتفاق بیفتد كافی است از روی تخت به پایین بغلتید، یك فضای ایمن و مناسب در اطراف تخت وجود دارد. هتل‌ها می‌توانند نرخ زنده‌ماندن ساكنان خود را در هنگام وقوع زلزله، با نصب تابلوی راهنما در پشت درب اتاق‌ها و اطلاع‌رسانی به ساكنان مبنی بر اینكه "در هنگام وقوع زلزله روی زمین كنار تختخواب دراز بكشید" افزایش دهند.

5-اگر شما هنگام وقوع زلزله در حال تماشای تلویزیون هستید و فرار از در یا پنجره برایتان بسادگی امكان‌پذیر نیست، در وضعیت جنینی در كنار كاناپه یا صندلی بزرگ خم شوید.

6-هر كسی كه در زمان وقوع زلزله در زیر درب قرار گیرد محكوم به مرگ است. زیرا هنگامی كه زیر درب قرار دارد ، چهارچوب اطراف درب به سمت جلو وعقب بیافتد، زیر مصالح ساختمانی بالای چهار چوب درب له خواهد شد و اگر ستون‌ها به طرفین بیفتند در این حالت توسط آنها به دو نیم خواهد شد لذا در هر دو صورت جان خود را از دست خواهد داد.

7-هرگز در هنگام وقوع زلزله بر روی پله ها نروید زیرا پله‌ها دارای گشتاور فركانسی متفاوتی هستند و لذا مجزا از تنه اصلی ساختمان نوسان می‌كنند. به عبارتی پله‌ها و بقیه ساختمان با همدیگر برخورد می‌كنند تا اینكه شكست سازه‌ای در پله رخ دهد و كسانی كه روی پله هستند قبل از اینكه پله خراب شود توسط گام‌های پله گرفتار شده و بصورت وحشتناكی قطع عضو خواهند شد. در هنگام زلزله حتی اگر ساختمان فرونریزد باز هم از پله‌ها دور بمانید زیرا پله‌ها از مناطقی هستند كه احتمال تخریب بیشتری دارند حتی اگر پله‌ها توسط زلزله فرو نریزد ممكن است در اثر وزن ازدحام زیاد افرادی كه فریادكشان از روی آن در حال فرار هستند فرو بریزد. پله‌ها باید پس از وقوع زلزله هر چند كه ساختمان آسیب ندیده باشد از نظر ایمنی مورد آزمایش قرار گیرند.

8-به دیوارهای محیطی ساختمان نزدیك شوید و یا در صورت امكان به بیرون از آنها بروید. هرچه داخل‌تر و دور‌تر از دیوارهای محیطی ساختمان باشید احتمال اینكه راه گریز شما مسدود شود بیشتر خواهد بود.

9-كسانی كه در هنگام وقوع زلزله در خیابان‌ها داخل خودروی خویش می‌مانند وقتی كه خیابان طبقه فوقانی روی آنها خراب می‌شود (در اتوبان‌های دو طبقه)، جان خود را از دست می‌دهند. این دقیقآ همان چیزی است كه در آزادراه نیمیتز (Nimitz Freeway) رخ داد و قربانیان زلزله سانفرانسیسكو همگی در داخل خودروی خود به هنگام زلزله باقی ماندند و همگی كشته شدند . آنها می توانستند زنده بمانند اگر از خودرو خارج شده و در كنارآن نشسته و یا دراز كشیده بودند.كلیه خودروهای له شده بجز خودروهائی كه ستون‌های پل مستقیمآ روی آنها سقوط كرده بود، دارای فضای خالی‌ای به ارتفاع 90 سانتی متر در اطراف خود بودند.

10 -از خزیدن در داخل خرابه‌های دفاتر روزنامه‌ها و یا اداراتی كه كاغذهای انباشته زیادی در آنها وجود داشته است، دریافتم كه كاغذ دارای خاصیت ارتجاعی بوده و چندان فشرده نمی‌شوند لذا فضاهای خالی زیادی در اطراف بسته‌های كاغذ بوجود می‌آید كه می‌تواند در زمان زلزله مورد استفاده قرار گیرد.

نوع مطلب : اخبار، ترفند، 
برچسب ها : زلزله، مثلت حیات، فرار از مرگ، نجات جان خود در هنگام زلزله، Triangle Of Life، Duck And Cover،
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 29 فروردین 1389
محمد سوری
شنبه 1 بهمن 1390 10:41 ب.ظ
سلام استاد .
عالی بود.
ممنون.
محمد سوریسلام
خواهش می کنم
از نویسنده اصلیش تشکر کنید.
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1389 12:39 ق.ظ
سلام.
یک سوال:
میشه دوتا ایمیل همنام داشت؟
آخه من ایمیل یک نفر رو داشتم که واقعا خوب ودن. الن یه چند وقته از همون ایمیل برای من پیامهای ناجور داره میاد به او طرف هم گفتم میگن که من نیستم. حتی حرفشون رو باور نکردم و خودمم رفتم ایمیلاشو چک کردم. بعد که از یک نفر پرسیدم گفت امکانش هست که اینکارو بکنن. حالا می خواستم از شما بپرسم چنین کاری امکان پذیره؟
ممنون میشم جوابمو بدین.
محمد سوریسلام
بله امكان‌پذیره. مراقب باشد ایمیل‌های جعلی كه ارسال می‌شوند برایتان مشكل‌‌ساز نشود.
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389 05:43 ب.ظ
salam ostad
hanoz moshakhas nashode ke mehr mah lar daneshjo paziresh darand ya na ??
age paziresh darand man ke terme1 hastam un moghe kelashaye terme 2 eraee mishe???
محمد سوریسلام
به نظرم این ترم حدود 30 نفر كارشناسی ناپیوسته پذیرش كردن. حتماً ترم بعد هم پذیرش خواهد داشت و احتمالاً درس‌هایی كه مد نظرتان است ارائه خواهد شد.
در این مورد مهندس راست خدیو بیشتر در جریان هستند.
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389 02:09 ب.ظ
شما که نظر نمیدین
شاید کسی بود اینجا که نظر داد یا نگاهی انداخت به مطالب

خدا را خواهم یافت .... ..................../\
سه شنبه 31 فروردین 1389 12:36 ق.ظ
سلام.
چه عجب بالاخره این وبلاگ آپ شد.
ولی خوب مطلبی گذاشتینا. دستتتون درد نکنه.
یکشنبه 29 فروردین 1389 11:53 ب.ظ
چرا نظرات نیاز به تایید ندارن؟
فکر نمی کنید کمی مشکل ساز بشه؟
محمد سوریسلام
بله درست می‌فرمایید مثل اینكه فراموش كرده بودم. ممنون بابت یادآوری.
یکشنبه 29 فروردین 1389 08:50 ب.ظ
مرسی
مفید واقع خواهد شد
محمد سوریاز نویسنده اصلی تشكر كنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.